Ana Sayfa > Firmalar, Mekanlar > at, jokey, jokeyler > Türkiye Jokey Kulübü Hakkında
Türkiye Jokey Kulübü

İletişim Bilgileri

Telefon : (212) 4440855
Faks : (212) 4146939
Adres : Hipodromu 34144
Veliefendi/ Bakırköy/ İstanbul

Web Sitesi

http://www.tjk.org

Hakkında

Türkiye Jokey Kulübü, Tarım Bakanlığı'ndan aldığı yetkiyle Türkiye'de at yarışları ve müşterek bahis düzenlemeye tek yetkili kuruluştur. Resmi yarış programlarına, yarış sonuçlarına, istatistiklere, yarış dünyası ile ilgili güncel haberlere, duyurulara en hızlı ve doğru olarak bu siteden erişebilirsiniz.
Tarihçe
Ülkemizde bugünkü anlamıyla düzenli yarışlar ilk kez 23 Eylül 1856'da İzmir'de yapıldı. O dönemin İngiltere Başkonsolosu Mr. Patterson ve Evliyazade Refik Bey'in öncülüğünde Smyrna Races Club'ı (İzmir Yarış Kulübü) kuruldu. O dönemin İzmir yarışları yılda bir kez Paskalya günleri düzenleniyordu. S.R.C. yarışları 20. yüzyıl başında en parlak dönemini yaşamış 1. Dünya Savaşı ile birlikte sona ermiştir.

Osmanlı padişahları arasında spora düşkünlüğüyle ünlenen Abdülaziz de İstanbul Kağıthane'de, İzmir'dekine benzer biçimde at yarışları düzenletmişti. Aynı dönemlerde Samsun, Manisa, Diyarbakır'da da at yarışları yapıldığı bilinmektedir.

Jokey Kulüp; 2 Kasım 1950 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı ve Başbakanının onayları alınarak o dönemin Devlet Bakanı Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu, Kocaeli Milletvekili Saim Önhon, Halim Sait Türkhan, Nejat Evliyazade ve Sait Akson tarafından kuruldu. 14 Nisan 1951'de de Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın katılımıyla kulübün lokali Ankara Ziya Gökalp Caddesi'nde açıldı.

Kulüp, Bakanlar Kurulu'nun 1953'te aldığı kararla kamu yararına hizmet veren dernek kabul edildi ve adının önüne Türkiye kelimesi eklenerek Türkiye Jokey Kulübü adını aldı. Türkiye kelimesinin kullanılma izni Bakanlar Kurulu'nca 20 Eylül 1973'te yeniden onaylanmıştır.

10 Temmuz 1953'de kabul edilen 6132. Sayılı "At Yarışları Hakkında Kanun"un 5. Maddesi'ne dayandırılarak Türkiye Jokey Kulübü'yle Tarım Vekaleti arasında bir sözleşme yapıldı. Türkiye Jokey Kulübü, 3 Ekim 1953'den beri 6132. sayılı yasanın 5. maddesi'ne uygun olarak ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan aldığı yetkiyle at yarışlarını düzenlemektedir. Bu sözleşmelerin sonuncusu 21 Kasım 1993'te bakanlıkla kulüp arasında 20 yıl süreli olarak yenilenmiştir.

1954 yılında; İstanbul, Ankara ve İzmir'de toplam 43 yarış günlük bir program uygulanmıştır. Günümüzde ise bu 3 ilimize Adana, Bursa, Şanlıurfa ve Elazığ da eklenerek yarış yapılan il sayısı 7'ye çıkartılmış ve at yarışları yıl boyunca aralıksız olarak düzenlenmeye başlamıştır.

Türkiye Jokey Kulübü'nün uygulamaları sonucunda yarış gelirleri artmış ve bu gelirlerle büyük yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Örneğin; yarış yapılan 7 ilimize de modern birer hipodrom tesis edilmiştir. Ayrıca at yetiştiriciliği hizmetlerine de büyük önem verilmiş ve İngiliz atı yetiştiriciliği için Bursa Karacabey'de Pansiyon Hara, Arap atı yetiştiriciliği için de Eskişehir Mahmudiye ve Şanlıurfa'da pansiyon haralar kurulmuştur. Bunların yanı sıra Ege/Torbalı, İzmit/Merkez, Adana/Seyhan, Trakya aşım istasyonları kurulmuş; gerek haralara gerekse aşım istasyonlarına değerli damızlıklar alınarak yetiştiricilerin hizmetine sunulmuştur. İzmit/Köseköy Rehabilitasyon Merkezi ve sektöre nitelikli eleman kazandırmak için Kayseri/Pınarbaşı Atçılık ve Eğitim Tesisleri de Türkiye Jokey Kulübü tarafından açılmıştır.

12 Ekim 1986 tarihinde olağanüstü bir kongre kararıyla Türkiye Jokey Kulübü merkezi İstanbul'a alınmıştır. 1950'de 24 kişi olan asli üye sayısı bugün 112 kişiye ulaşmıştır.

Kategorileri, Faliyet Alanları

at

jokey

jokeyler

jokey kulübü

türkiye jokey kul...

atlar

at yetiştirme

ingiliz atıBenzerler

Movie2

Harmens

Atamanlar Mobilya Web Sitemize...

* Burda listelenen firmalara da bir göz atmanyz i?inize yarayabilir.

Hakkımızda  -  İletişim  -  Gizlilik  -  Firma, Mekan Kayıt

© 2007-2008 istanbulsen.com,  5.0.028